کد خبر:83375 تاریخ انتشار : 1396/6/25-16:33:27
طی نامه ای خطاب به مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها صورت گرفت؛
دهن کجی به قانون در دانشگاه فرهنگیان/ضعف شدید دانشگاه فرهنگیان در ابعاد آموزشی، فرهنگی و رفاهی
در بخشی از این نامه آمده است: طبق قانون، مدیریت مجموعه های دولتی فقط برای ۳ ماه با حکم سرپرستی ممکن است و در صورت لزوم سه ماه دیگر نیز قابل تمدید است حال شاهدیم در دانشگاه فرهنگیان بیش ۱۰ بار این سه ماهه به صورت غیرقانونی تمدید شده است. جای سوال است، دلیل این تخلف بزرگ و ادامه دار در سطح دانشگاه فرهنگیان چیست؟؟
لینک کوتاه http://fars.bso.ir/id/83375
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی از استان فارس؛ بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان شهید مطهری(ره) شیراز درخصوص کاهش تعداد پذیرش دانشجو معلم در سال ۱۳۹۶ نامه ای خطاب به حجت‌الاسلام محمدیان مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها  نوشت، متن این نامه به شرح ذیل می باشد:
بسم الله الرحمن الرحیم

مسئله دانشگاه فرهنگیان خیلی مهم است. این هم از جمله چیزهایی است که باید به طور جدی به آرایش درونی آن توجه شود.معلم اگر شخصیت خودش ساخته نباشد نمیتواند به متعلم خود به مخاطب خود چیزی بدهد.اینجا شخصیت معلمین ساخته میشود.اگر چه که این دانشگاه ذیل آموزش و پرورش تعریف شده است و مربوط به آموزش و پرورش است لکن آموزش عالی باید همه پشتیبانی های ممکن را از این دانشگاه بکند.
         امام خامنه‌ای(مدظله العالی)

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدیان
مسئول محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها

سلام علیکم
با صلوات به پیشگاه مقدس حضرت بقیة الله فی الارضین(عج) با توجه به آستانه فارغ‌التحصیلی دومین ورودی دانشگاه فرهنگیان و کسب تجربه دو دوره آموزشِ تعلیمی دانشجویان، با توجه به حال مصیب زده دانشگاه فرهنگیان بر آن شدیم دست به قلم شده و چند جمله ای برای شما تقریض بنویسیم.

امروز در شرایطی دانشجو معلمان ورودی ۱۳۹۲ دانشگاه فرهنگیان فارغ‌التحصیل می شوند که متاسفانه طبق اخبار میدانی پذیرش دانشجو معلم، مشاهده می شود که تعداد پذیرش دانشجو معلم در سال ۱۳۹۶ با وجود بازنشستگی گسترده معلمان در سطح آموزش و پرورش، به نحو چشمگیری کاهش یافته است.

عدم جذبِ دانشجو معلمِ ۱۸ ساله، قابل انعطاف، با نشاط و پویا در یادگیری، در صورتی اتفاق می افتد که متولیان دانشگاه با سوء برداشت از ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان با تفسیر به رأی، دانشجویان فارغ‌التحصیل شده دانشگاه های مختلف را که از سر ناچاری، به علت عدم اشتغال در آزمون ورودی آموزش و پرورش شرکت می کنند، به کسوت معلمی درآورده و با این کار تخلفی آشکار از کلام مقام معظم رهبری مبنی بر بی فایده بودن دوره های کوتاه مدت در پروشِ تعلیمی را باعث می شوند.

پذیرش دانشجویان ماده بیست و هشتی از یک سو و طرح برون سپاری دانشگاه فرهنگیان از سوی دیگر، بی اعتنایی مسئولان دانشگاه را به کلام صریح مقام معظم رهبری آشکار می سازد.

با مرور تاریخ ۴ سال گذشته دانشگاه فرهنگیان، نقطه‌ای سوال برانگیز در مقابل دیدگان مخاطبین قرار می گیرد. انتصاب مسئولی که گفته می شود دلخوشی از سیستم جذب معلم از طریق دوره های بلند مدت تربیت معلم را نداشته در وجه انتصاب غیر واقع بینانه و سرپرستی ۳ ماهه ای که با دهن کجی به قانون تبدیل به سرپرستی ۴ ساله  در مدیریت دانشگاه شده در وجه ادامهِ خسارت موردِ تعجب جامعه دلسوز تعلیم و تربیت کشور است.

از پرتاب تیر زهر آلود پذیرش دانشجو از طریق دگر خوانی ماده ۲۸  اساسنامه و برون سپاری نابود کننده دانشگاه فرهنگیان که بگذریم جای سوال است که چگونه قانونی روشن مدام در حال نقض شدن است اما از کسی صدای اعتراض شنیده نمی شود انگار نهاد های نظارتی در خواب فرو رفته اند!!!

طبق قانون، مدیریت مجموعه های دولتی فقط برای ۳ ماه با حکم سرپرستی ممکن است و در صورت لزوم سه ماه دیگر نیز قابل تمدید است حال شاهدیم در دانشگاه فرهنگیان بیش ۱۰ بار این سه ماهه به صورت غیرقانونی تمدید شده است. جای سوال است، دلیل این تخلف بزرگ و ادامه دار در سطح دانشگاه فرهنگیان چیست؟؟

آیا وظیفه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، حراست از حفظ جایگاه علمی، تربیتی و در یک کلام حفظ جایگاه مُرّ قانون در دانشگاه ها نیست، آیا  دانشگاه مولد  فرهنگیان که از سوی مقام معظم رهبری مورد عنایت ویژه است، در نظر مسولین نظارتی جزء دانشگاه های کشور محسوب نمی شود تا به خود زحمت ورود دهند ؟؟

آیا جز این تخلف بینْ و اصرار بر ادامه آن، می تواند دلیل حال مریض این روزهای دانشگاه فرهنگیان باشد؟؟ آیا پایه ریزی تخلف از قانون و ادامه آن، دلیلی بر ضعف شدید دانشگاه فرهنگیان در ابعاد آموزشی، فرهنگی و رفاهی نیست؟؟

جناب آقای محمدیان قطعا جواب سوالات فوق، در نگاه عالمان تربیتی، «آری» است.
طبق قانون، آقای رییس جمهور به عنوان رییس هیئت امنا دانشگاه فرهنگیان شناخته می شوند و باید در جلسات هیئت امنا حضور داشته باشند. در صورت عدم امکان رییس جمهور، معاون اول ایشان باید نیابت را به جا آورند، که حال شاهدیم نه تنها ایشان و جناب معاون که معاونت های دست چندم ایشان زحمت حضور در جلسات را متحمل می شوند که خود دلیل بر بی تفاوتی به دانشگاه است.

جناب محمدیان، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان به پشتوانه نگاه ۴ ساله اخیر، از مجموعه مدیریتی آموزش و پرورش قطع امید کرده اند. اما از شما خواستاریم بر حسب وظیفه ذاتی خود حق اسم رفیع نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری را ادا کرده و با ورود جدی به مسئله دانشگاه فرهنگیان از ادامه خسارت محض در دانشگاه فرهنگیان جلوگیری کنید.
باشد که رستگار شویم والسلام
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر: