کد خبر:70902 تاریخ انتشار : 1396/1/31-11:48:2
توکلی در دانشکده علوم قرآنی شیراز:
مدل رایج در اداره کشور مدل نئوکلاسیک است/ اقتصاد ایران در وضعیت رکود تورمی قرار دارد
نماینده سابق مجلس گفت: وضعیت اقتصادی کشور در حال حاضر رکود تورمی است. رکود تورمی زمانی اتفاق می‌افتد که رشد تولید پایین و نرخ تورم بالاست.
لینک کوتاه http://fars.bso.ir/id/70902
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی از استان فارس به نقل از شیرازه، امروز در سالن کنفرانس دانشکده علوم قرآنی، همایشی با موضوع روایت جریان اقتصاد از انقلاب تاکنون و تعریفی از وضع موجود اقتصاد با حضور احمد توکلی برگزار شد.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در این همایش، گفت: دولت مرحوم‌ هاشمی رفسنجانی به دنبال پیاده‌سازی و اجرای سیاست‌های صندوق بین المللی پول بود و در راستای تحقق بازار آزاد و اقتصاد سرمایه‌داری عمل کرد. در حالی‌که در هیچ کجای دنیا حتی در آمریکا، بازار به طور کامل آزاد نیست.

احمد توکلی افزود: آغاز شرایط رکودی به سال‌ 85 باز می‌گردد. زمانی که درآمد هنگفت نفتی با اصرار رئیس دولت و حمایت اکثریت مجلس، با سرعت در بودجه وارد شد. در ادامه هدفمند کردن یارانه‌ها و جهش قیمتی ایجاد شده، رکود تورمی پیشین را تشدید کرد.

توکلی تاکید کرد: از مهم ترین عوامل رکود و تورم، فساد سیستمی و شبکه ای است که به چند طریق بر عمق و شدت رکود تاثیر می‌گذارد. فساد هزینه سرمایه گذاری را بالا برده، ریسک و نااطمینانی را افزایش میدهد. همچنین فساد، نابرابری درآمد را افزایش میدهد و باعث پیوند ثروت و قدرت میشود که همه این موارد ضد تولید است.

وی بیان داشت: دولت امید تمام همت خویش را به سیاست خارجی و نفت گره زد و برجام را کیمیای نجات بخش همه چیز اعلام کرد و با این پیوستگیِ موهوم، رکود ناشی از انتظارات را باعث شد.

رئیس پیشین مرکز پژوهش‌های مجلس ادامه  داد: وضعیت اقتصادی کشور در حال حاضر رکود تورمی است. رکود تورمی زمانی اتفاق می‌افتد که رشد تولید پایین و نرخ تورم بالاست. مثلا در سال 95 نرخ رشد 6/6 درصد بود. در حالی که با رشد تولید انتظار افزایش اشتغال وجود داشت، نرخ بیکاری از 11 درصد به 4/12 درصد رسید، زیرا این رشد مدیون فروش نفت خام بود و فروش نفت خام اشتغال ایجاد نمی‌کند.

احمد توکلی متذکر شد: در 27 سال اخیر مدل رایج در اداره اقتصاد کشور مدل نئوکلاسیک و مورد حمایت نهادهای بین المللی بوده است که نه رشد مداوم را در پی داشته و نه اهداف عدالتخواهانه اسلام را نتیجه داده است. این سیاست‌ها که در دو سند رسمی دولت اصلاحات با شرح و بسط صریح آمده است تنها رشد را موضوع سیاست‌گذاری حکومت می‌داند و عدالت را امری فرعی می‌شمارد که توجه به آن مانع توسعه اقتصادی است.

توکلی گفت: مدل نئوکلاسیک در تمام دولت‌های بعد از جنگ تا به امروز اجرا شده و شکست خورده است. در این مدل موضوع سیاست‌گذاری، عدالت نیست که این مسئله موجب واکنش رهبر معظم انقلاب قرار گرفت به طوری که ایشان سیاست‌های کلی اقتصاد را اعلام کرده و متذکر شدند نیاز ما رشد و عدالت توامان است.

وی در پایان متذکر شد: رشد و عدالت نه تنها با هم بده_بستان ندارند بلکه عدالت ضامن پایداری رشد است. پس از چند دهه سلطه الگوی رشد محور با پشتیبانی و فشار صندوق بین المللی پول و شکست این مدل در همه کشورها جز چند نمونه انگشت شمار، ادبیات علم اقتصاد شاهد ابداع و پردازش مدل‌هایی است که به رشد همراه با عدالت تمایل دارند.
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر: