کد خبر:97355 تاریخ انتشار : 1397/2/4-8:7:37
یادداشت/محمدرحیمی
یک ادعا؛ حقوق شهروندی در باب اشتغال
اشتغال در بخش فارغ التحصیلان (دانش آموختگان) به معنای واقعی نوعی چالش پیش روی دولت است چرا که در صورت بی توجهی به دغدغه اقشار نخبگانی، هزینه هایی به مراتب بیشتر از مزیت نخبگی بر جامعه تحمیل خواهد کرد.
لینک کوتاه http://fars.bso.ir/id/97355
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی از استان فارس؛‍ محمد رحیمی در یادداشتی در خصوص اشتغال نوشت: بی تردید اشتغال کلیدواژه ای ایست که می توان ادعا کرد دغدغه همگانی است؛ از خانوار به عنوان اولین نهاد در جامعه گرفته تا نهاد سیاست در جامعه که نمود آن را می توان در قالب دولت دنبال کرد.

اشتغال بر اساس داده های مراکز معتبر مرتبط در بخش های مختلف قابل تفکیک و قابل ارزیابی است که از جمله آنها را می توان در بخش فارغ التحصیلان (دانش آموختگان) دنبال کرد و این نیز خود به معنای واقعی نوعی چالش پیش روی دولت است چرا که در صورت بی توجهی به دغدغه اقشار نخبگانی، هزینه هایی به مراتب بیشتر از مزیت نخبگی بر جامعه تحمیل خواهد کرد.

از ابتدای انقلاب اسلامی و در مراحل تدوین قانون اساسی موضوع اشتغال مورد توجه قانون نویسان قرار گرفت که از جمله آنها، بند 12 اصل سه قانون اساسی دولت موظف است با پی ریزی اقتصادی صحیح و عادلانه بر طبق ضوابط اسلامی، هر نوع محرومیت درزمینه‌ی کار را برطرف کند.

این بند از قانون اساسی خود ناظر بر حقی است که تکلیفی این چنینی را بر عهده دولت گذاشته است و آن حق چیزی جز حق حیات نیست که دولت به عنوان مجموعه اجرایی حکومت باید بدان توجه داشته باشد؛ معنای دقیق تر آن را شاید بتوان در عنوان حق شهروندی دنبال کرد که البته دولت محترم در قالب کاغذبازی و سمینار و همایش و نهایتا نشست های خبری دنبال می کند.

بر طبق اصل 28 قانون اساسی نیز هر کس حق دارد شغلی را که بدان مایل است و مخالف اسلام و منافع عمومی و حقوق دیگران نیست برگزیند و دولت نیز موظف است با رعایت نیاز جامعه به مشاغل گوناگون، برای همه افراد امکان اشتغال به کار و شرایط مساوی را برای احراز مشاغل ایجاد نماید.

این اصل قانون اساسی را نیز می توان در رفع تبعیض ها به عنوان اولین و مهم ترین گام در فراهم سازی زمینه اشتغال دانست که البته مشاهدات میدانی مخاطبان گرامی صحت این حق را در بوته آزمایش می گذارد.

بر اساس بندهای دو و چهار اصل 43 قانون اساسی، ایجاد شغل برای افرادی که قادر به کارند ولی وسایل کار ندارند، با شرایط ذکرشده و نیز قید ملاحظاتی نظیر رعایت آزادی انتخاب شغل و نبود اجبار افراد به کاری معین ( حفظ کرامت انسانی) بر عهده جمهوری اسلامی است که البته این تاکیدات بر مناسبات اشتغال را می توان در بندهای 1 ،3 ،4 و20 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی نیز دنبال کرد که تأمین شرایط و فعال‌سازی سرمایه‌های انسانی، توانمندسازی نیروی کار، افزایش اشتغال و ایجاد اشتغال مولد مورد تأکید قرار گرفته است.

اما با وجود همه این تاکیدات قانونی، آیا اشتغال به معنای مناسب آن محقق شده است؟ پرسشی که مقايسه ی عرضه و تقاضای نيروي کار در سال هاي اخير نشان مي دهد با وجود افزايش فرصت هاي شغلی، موموضوع پاسخگوي تقاضای بازار كار نبوده است و اين امر منجر به رشد قابل توجه نرخ بيكاري در ميان جوانان و افراد تحصيل كرده شده است.

نرخ بیکاری که حاصلِ نسبت تفاضل جمعیت شاغل از جمعیت فعال به جمعیت فعال است که در سال 1396 نرخ بیکاری معادل با 12 و یک دهم درصد بوده است و همچنین میزان جمعیت فعال کشور در سال 1400 با استفاده از حاصل‌ضرب سه عنصر پیش‌بینی جمعیت کشور، نرخ مشارکت مطلوب اقتصادی که برابر با 45 درصد لحاظ می‌شود و متوسط سهم جمعیت در سن کار از کل جمعیت(طی سال‌های 1390 تا 1395) که حدوداً برابر با 83 درصد است، حدود 31.1 میلیون نفر می‌شود.

 برای رسیدن به نرخ بیکاری 8.6 درصدی (در برنامه ششم توسعه) در پایان برنامه پنج‌ساله ششم توسعه (1400)، باید تعداد بیکاران در سال 1400 به 2.6میلیون نفر برسد، بنابراین با توجه به 3.2 میلیون نفر بیکار در سال 1395 و تحقق هدف برنامه ششم، نیازمند اشتغال‌زایی600 هزارنفری طی چهار سال آتی است و لذا سالانه نیازمند 150 هزار فرصت شغلی خواهیم بود.

 حال با در نظر گرفتن سالانه 1.325 میلیون نفر تقاضای جدید ناشی از رشد جمعیت فعال، درمجموع کشور سالانه نیازمند یک میلیون و 475 هزار فرصت شغلی جدید است که این اشتغال با رعایت دو ملاحظه زیر بایستی ایجاد شود:

اولا با توجه به اینکه 85 درصد جمعیت فعال کشور را مردان تشکیل می‌دهند، باید حداقل 1میلیون و 250 هزار از شغل‌های ایجاد شده در هر سال به مردان اختصاص یابد. (با در نظر گرفتن ملاحظاتی مثل سختی کار، رقابت بر سر حقوق کمتر، تناسب با روحیات و مانند آن

 و دوما با توجه به اینکه نرخ بیکاری 25.9 درصدی در  جوانان 15تا 29 ساله اعلام‌شده است، ضروری است اشتغال جوانان در اولویت قرار گیرد تا شرایط اجرای اصول 10 و 43 که بر مهیاکردن شرایط تشکیل خانواده تأکید دارد، فراهم شود.

حال این دولت است و سال حمایت از کالای ایرانی که می تواند زمینه ساز فرصت های برای لایه پیش از تولید یعنی اشتغال و ایجاد درامد باشد.
 
 انتهای پیام/
 
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
آخرین اخبار
معاونت هماهنگ کننده سپاه فجر فارس برخی برنامه های اجرایی ...
مدیر مرکز مشاوره دانشگاه شیراز، سکوت و خشم را پیامد یک از...
دوره طرح عمار شهرستانی بسیج دانشجویی لارستان در شهرستان ...
در بخشی از این یادداشت آمده است: آری این سر گذشت دولت‌مرد...